Nowy lepszy świat

Międzynarodowy Dzień Ziemi to doskonały moment do refleksji nad przyszłością, ale i kondycją naszej planety. Proekologiczna postawa LABRY wpisana dużymi literami w filozofię marki przejawia się w realnych działaniach. Stąd miniaturyzacja opraw, ekologiczne rozwiązania w produkcji, ograniczenie śladu węglowego czy praca z materiałami pochodzącymi z recyclingu i nadającymi się do upcyklingu.

Zostawić świat lepszym niż się go zastało. Taką zasadę przyjęła marka, która prowadzi nie tylko swoisty dialog ze światłem, poznając jego naturę i możliwości, ale także oprawia go w ekologiczne rozwiązania. Projektując oprawy, nie stawia wyłącznie na ich formę i funkcję, ale także na pogłębianie ekologicznej wrażliwości. Przy produkcji opraw LABRA korzysta z nowoczesnych materiałów przyszłości, jakim jest PETfelt użyty w systemie akustycznym HALOO zaprojektowanym przez Macieja Karpiaka. Ten wyjątkowy materiał to miękki w dotyku włóknina, która jest efektem recyclingu plastiku. Do wytworzenia jednej oprawy o wymiarach 80 × 40 cm wykorzystuje się aż 20 butelek PET o objętości 1,5 l.

LABRA w swoich oprawach stosuje tylko najwyższej klasy technologię LED, która dzięki swojej żywotności i energooszczędności w znaczący sposób ogranicza ślad węglowy i obniża koszty eksploatacji. Źródła LED, których używa w swoich produktach, mają żywotność na poziomie 50-60 tys. godzin co wpływa na praktyczną bezobsługowość. Dokłada do tego jeszcze wysoką energooszczędność oraz znikome rozmiary opraw i dzięki temu otrzymujemy receptę na poszanowanie zasobów środowiska. 

 

Znikome rozmiary LED dają możliwość miniaturyzacji opraw, co za tym idzie mniejszego wykorzystywania zasobów, do tego stosunkowo niska temperatura otwiera drogę do nowych jeszcze bardziej ekologicznych materiałów. Mimo iż dioda LED często jest integralną częścią oprawy, została tak zaprojektowana, aby mogła trafić ponownie do użytku. Labra apeluje – Zanim wyrzucisz, zastanów się, może uda się naprawić? 

LABRA dba o środowisko na każdym etapie produkcji. Nie produkuje opraw „na zapas”, tym samym ich nie magazynuje. Nie ze względu na brak miejsca, ale po to, by nie tworzyć rozwiązań, które nie zostały zrobione z myślą o konkretnym kliencie. Dodatkowo szklane lampy XILO, pakuje w specjalne tuby, które mogą zostać powtórnie wykorzystane. 


Stara się myśleć o środowisku w różnych działaniach. Podczas zeszłorocznych targów Warsaw Home – Kama Mucha, projektantka wnętrz, tak zaaranżowała całą przestrzeń wystawienniczą, by zabudowa została ograniczona do minimum. W strefie chillout ustawiła efektowne siedziska, za które służyły tuby transportowe XILO. Po targach, to, co mogło zostać powtórnie wykorzystane, zostało przekazała dalej, jak np. siatki mesh (by mogły służyć studentom do prac badawczych na uczelni), czy obecne na stoisku drzewa, które wróciły do właścicieli – Grabczewscy, by w stosownym czasie trafić do naturalnego środowiska.


Założeniem marki jest nieustanny rozwój w kierunku zero waste – praca z nowymi materiałami, ograniczenie surowców potrzebnych do produkcji, minimalizacja wpływu na środowisko, poszukiwanie nowych dróg rozwoju.  

 

Los naszej planety nie jest nam obojętny, bo zależy nam by świat, w którym będą żyły nasze dzieci i wnuki, był tak samo piękny, jak ten, którym my cieszyliśmy w dzieciństwie. Labra TEAM